Ana Sayfa / İstanbul / Tarihi Vefa Bozacısı
tarihi vefa bozacısı, nerede, nasıl gidilir

Tarihi Vefa Bozacısı

Sonbaharın gelişiyle birlikte artık soğuk havalar da yüzünü göstermeye başladı. Hapşırıklar, öksürükler hayatımızda yer almaya başlamışken şifa kaynağı ve tarihi bir lezzete yer vermek istedim ben de. Bozaa ve tabi ki tarihi mekanı ve gerçek lezzetiyle de meşhur Tarihi Vefa Bozacısı.

Çocukluğumdan hatırladığım ve şimdilerde ise hala bazı semtlerde kış gecelerinde bir ses yayılır sokaklara BOOZAAA. Eskilerden gelen bu şifa kaynağı lezzeti bir çoğumuz mutlaka tatmışızdır. Kimimiz tarçınlı severiz, kimimiz leblebili, kimimiz de hiç sevmeyiz belki. Boza içeriğindeki ana maddenin yapılan yere veya yöreye göre değişiklik göstermesi nedeniyle farklı farklı tatlarlada karşımıza çıkabilir. Fakat ben bu yazımda size Boza’yı içerken de zevk alacağınız tarihi mekanı ve gerçek tarifi ile Tarihi Vefa Bozacısından bahsetmek istiyorum.

Vefa Bozacısı Nerede?

Kış gecelerinde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte tarihi bir mekanda, tarihten gelen gerçek tarifler ile yapılmış Bozanızı içmek için tüm İstanbullular’a, Fatih / Vefa’da ki Vefa Bozacısı’nı ziyaret etmelerini öneririm.

vefa
Kış akşamlarının vazgeçilmezi

Kış aylarında özellikle hafta sonu akşamlarında, saatler işlerledikçe daha da kalabalıklaşan bir mekan burası. Küçük, şirin, tarihi bir dükkan. İç atmosferi ile de sizi eskilere götüren, eski İstanbul günlerini hayal etmenizi sağlayan bir yer. Şanslı iseniz içerideki kendine özgü tasarlanmış oturaklarda ve masalarda yer bulabilirsiniz. Genelde çok kalabalık olan bu mekanda dükkanın dışındada gayet keyifle bozalarını içen kalabalıklara şahit olacaksınız.

Fatih, Şehzadebaşı surlarından Unkapanı tarafına doğru kıvrıldığınızda, Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’ni göreceksiniz. Tiyatroyu geçtikten sonraki sokağa dönüp İstanbul’un tarihi semti Vefa’ya doğru yönleneceksiniz. Otopark konusunda tavsiyem şudur ki, yürümeyi göze alarak (çok uzun bir mesafe değil) bulduğunuz uygun bir yere aracınızı bırakarak yürüyün. Sokakalar çok dar ve kalabalık olunca araba ile ulaşımınız sizi zorlayacaktır.

Konum için bakabilirsiniz

Vefa Bozası ile Özdeşleşen Lezzetler

Vefa Bozacısı’na vardığınızda kalabalığı görüp ürkmeyin sakın. Servis inanılmaz hızlı. Çalışanlar o kadar alışmışki; “tık tık” bardaklara doldurup anında size sunuyorlar. O korkunç kalabalıkta hızlıca eriyor. Ama siz bozacıya girmeden bozacının karşısındaki kuruyemişçiye bi uğrayın öncelikle. Taze taze kavurduğu leblebisinden alıp bozacıya geçin. Bozanın tadını pek sevmeyip şifa olsun diye içenlere önerimdir, bol leblebili ve tarçınlı boza.

tarihi vefa bozacısı
Benimki bol leblebili 🙂

Vefa Gazozcusu (Sevda Gazozcusu)

Vefa Bozacısı ile özdeşleşen bir başka lezzet ise yine karşısında bulunan Gazozcu. Her ne kadar adı Sevda Gazozcusu olsa da herkes Vefa Gazozcusu olarak bilir burayı. İçeri girdiğinizde yüzlerce çeşit gazoz ile karşılaşıyorsunuz. Ülkemizin birçok yöresine ait gazozlardan tutun da çeşitli meyvelerden yapılmış gazozlara varana kadar. Seçeneğiniz o kadar çok ki, hangisini içmek istediğiniz konusunda şaşırıp kalacaksınız.

Boza Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

O kadar şifa kaynağı diye bahsetmişken bir de şu bozanın yapımına, faydalarına ufak bir yer vermek istedim yazımın sonunda.

vefa bozacısı fatih

Tarihine baktığımızda Orta Asya Türklerinden gelerek, Osmanlı Dönemi’nde zirve yapan bu tarihi içeceğimiz has be has Türk İçeceğidir. Darı irmiği, mısır veya bulgur, su ve şekerden üretilen Boza kış aylarının önde gelen içeceklerindendir. Mayalandırılarak elde edilen boza fermante bir içecek olması nedeniyle ürettiği yararlı bakteriler sayesinde en başta sindirim sistemimiz için fayda sağlıyor. İçeriği itibari ile B vitamini açısından zengin bir besin olan boza vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kış aylarında yüksek direnç kazanmamızı sağlıyor. Ayrıca enerji ve besin değerinin yüksek olması ile emziren annelerin sıvı alımını arttırarak, süt artışına sebep oluyor.

Sağlığımız açısından gayet faydalı olan, 100 de 100 “made in Turkey” bu içeceğimizi tarihi atmosferi ile birlikte eski bir İstanbullu gibi içmek isterseniz sizleri de Tarihi Vefa Bozacısı bekler Efendim. Ben adresi verdim, ee artık gitmesi sizlere kalmış 🙂 Bağışıklık sisteminizin yüksek direnç gösterdiği keyifli bir kış geçirmenizi dilerim 🙂

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

2 Yorumlar

  1. Çok severiz, marketlerden alıyoruz ama İstanbul da yaşamadığımız için gidemedik. Yerinde içmek isterdim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir