Ana Sayfa / İstanbul / Sanatın Simgesi Abdülmecid Efendi Köşkü
Abdülmecid Efendi Köşkü

Sanatın Simgesi Abdülmecid Efendi Köşkü

Son günlerde Ömer Koç’un “İçimdeki Çocuk” adlı sergisiyle adını daha çok duyduğumuz bir yapı haline geldi Abdülmecid Efendi Köşkü. Yazmak için belkide geç kaldığım bir yazı. Çünkü sergi 10 Kasım’da ziyaretçileri ile vedalaşıcak.

(Güncelleme: Sergi yoğun ilgiden dolayı 29 Aralık’a kadar uzatılmış. Gidip görmek isteyenlerin şansı halen devam ediyor)

Sosyal medyanında etkisiyle yoğun ilgi ve alakanın gösterildiği sergiyi bir çoğunuz duymuşsunuzdur mutlaka. Ömer Koç’un ev sahipiliğindeki sergide Türkiye ve dünyadan bir çok sanatçıya ait, her biri dikkat çekici, yaklaşık 60 eser yer alıyor. Eserler, 17. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar uzanan geniş bir döneme ait.

Abdülmecid Efendi içimdeki çocuk sergisinden
İçimdeki çocuk sergisinden

Ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayan sergi 10 Kasım’a kadar açık. Biz de ailecek “bu sergi kaçmaz” diyerek hafta sonu dışında bir gün ayarlayıp ziyaret etme şansı yakaladık. Sergiye ilgi çok büyük. Büyük ziyaretçi akını var. Bu da demek oluyor ki uzun bekleyişlerden sonra içeriye girebiliyorsunuz. “Değer mi?” derseniz. Bana göre değer. Özellikle çocuklar için farklı bakış açıları sağlıyor. Düşüncelerini geliştirmelerini, sanatsal faaliyetlere yönlenmelerini tetikliyor. (Bizde öyle oldu da :)) ).

İçimdeki çocuk sergisinden
İçimdeki çocuk sergisinden

Yazımda asıl anlatmak istediğim tabiki bu köşkün tarihi. Sergiler malesef ki kalıcı değil. Gelip geçiyor. Köşk sergi dönemlerinde ziyarete açılıyor, sanatsal faaliyetlere ev sahipiliği yapıyor. Tabiki bunun da bir nedeni var. (Yazımın ilerleyen bölümlerinde yer vereceğim) Organizasyonlar dışında ziyarete kapalı.

Abdülmecid Efendi köşkü sergi
İçimdeki çocuk sergisinden

Abdülmecid Efendi Köşkü Nerede?

Abdülmecid Efendi Köşkü, Üsküdar / Kuzguncuk / Nakkaştepe’de Bağlarbaşı Korusu’nun içinde yer alıyor. Koç Topluluğu Spor Kulübü içersinden giriş yapılıyor.

Konum için bakabilirsiniz

Abdülmecid Efendi ve Abdül Mecit Efendi Köşkü Tarihi

Mısır Hidivi; İsmail Paşa tarafından, 19. yy’ın sonlarına doğru av köşkü olarak inşa ettirilmiş bu yapı zamanın en ihtişamlı köşklerinden biriymiş. Zaten girincede bunu görebiliyorsunuz. Kocaman bir korunun içinde bulunan köşk, zamanında daha da büyükmüş. Günümüze uzanan yapı köşkün sadece selamlık bölümü.

Abdülmecid Efendi Köşkü

Binanın dışındaki işlemelerin inceliği ve zarifliği, pencerelerin panjur tutucularının küçük heykelcikler halindeki tasarımı, köşk içine girince sizi karşılayan havuzu, fıskiyesi, çeşmeleri, duvarlarındaki çinileri, odalarındaki şömineleri, büyük ihtişamlı avizeleri ve kısacası her şeyi ile ince bir sanat eseri. Dönemin ünlü mimarlarından ve İstanbul’da birçok güzel yapıya imza atan İtalyan Mimar, Alexandre Vallaury tasarımı olduğu söyleniyor.

Hidiv İsmail Paşa’nın ölümünün ardından; Bu köşkü 2. Abdülhamit Han, Sanatçı kişiliğe sahip, amcası Sultan Abdülaziz’in oğlu, Abdülmecid Efendi’ye hediye etmek üzere satın alıyor. Abdül Mecid Efendi; Sanata düşkünlüğü ile bilinen, iyi yetiştirilmiş bir şehzade. Resme karşı büyük ilgi duyan Abdül Mecid Efendi’nin, O dönem için cesaret isteyen “nü” tablolarının da olduğu biliniyor. Bu kadar sanat ve edebiyat ile iç içe olan Abdülmecid Efendi bu köşkü de sanat ve edebiyat toplantıları için kullanıyor. Günümüzde de köşk sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Bu organizasyonlar dışında köşk ziyarete kapalı.

Abdülmecid Efendi köşkü nerede
Abdülmecid Efendi Köşkü bahçesi

Yıllar içersinde deformasyona uğrayan köşkü ,Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu olan, Kazım Taşkent alarak, orijinal halini bozmadan yeniletiyor ve köşk o yenileme ile bugünki halinde. Köşk şu anda Koç Grubuna ait ve Koç Grubu Spor Kulübü içersinde yer alıyor.

Bu köşkü en yakın tarihte ziyaret edebilmek için 10 Kasım’a kadar birkaç gününüz kaldı. Eğer ki kaçırırsanız bir dahaki sefere açılacak sergiyi beklemek zorunda kalacaksınız.

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir