Ana Sayfa / İstanbul / Maslak Kasrı, 2. Abdülhamit Han’ın Av Köşkü
maslak kasrı ve giriş bilgileri

Maslak Kasrı, 2. Abdülhamit Han’ın Av Köşkü

Maslak Kasrı… 2. Abdülhamit’e ait bir av köşkü. Adını ilk defa bir tarihçiden duyduğumda önünden sürekli geçtiğimiz bir yerde böyle bir Milli Saray olması beni şaşırtmıştı. Tarihi mekanlara olan merakımın da sayesinde bir hafta sonu ev ahalisini toplayıp Maslak Kasrı’nı ziyaret etmeyi kafama koymuştum.

İtiraf etmeliyimki evdekilerin tepkisi çok olumsuz oldu. Eşim dudak büktü, çocuklar “yaa anne biz orada ne yapıcaz” diyerek evde oturup tablet oynamayı tercih ettiklerini söyleseler de tabiki ben onları kollarından tutup götürdüm. Ön yargılı olarak gittikleri bu mekandan özellikle de çocuklar gayet hoşnut olarak döndüler.

maslak kasrı gezisi

Maslak Kasrı Nerededir?

Maslak Kasrı, İstanbul Büyükdere caddesi üzerinde, Sarıyer Darüşşafaka mahallesinde yer alır. Özel arabanız ile gidecekseniz Maslak ile Sarıyer’i birbirine bağlayan ana cadde olan Büyükdere caddesi üzerinde ve Maslak orduevi ile yan yanadır. Toplu taşıma ile gidecekseniz Maslak Sarıyer İETT otobüsleri, Büyükdere caddesinden geçmektedir ve Jandarma durağı veya Atatürk Oto sanayi durağında inmeniz gerekir. Ayrıca Metro ile de çok rahat gidilebilir. Metro hattını kullanmanız kolaysa onu tercih edip Atatürk oto sanayi metro durağınada inip biraz yürümeniz gerekecektir.

Konum için buradan bakabilirsiniz

Maslak Kasrı’nın Kısaca Tarihi

Maslak Kasrı 2. Abdülhamit ile özdeşleşmiş bir yapı olsa da, inşası 2. Mahmut döneminde başlayarak, 2. Abdülhamit’in amcası Abdülaziz döneminde bugünkü görünümüne yakın hale getirilmiştir. Belgrad Ormanları’na yakın konumda yer olan bu köşk, o dönemler büyük ihtimalle ormanın içine dahil bir alandı. Zamanın şartlarında padişahların , şehzadelerin ormana avlanmak veya dinlenmek için geldiklerinde gecelerini geçirecekleri konaklama mekanları olurdu. Maslak Kasrı da böyle bir yer.

maslak kasrı içi

2. Abdülhamit’e, amcası Abdülaziz tarafından şehzadeliği zamanında hediye edilen bu yapı, 2. Abdülhamit tarafından düzenlemeler yapılarak , şehzadelik döneminde ailesi ile yaşayacağı bir köşk haline getirilmiştir.

Temkinli ve tedbirli kişiliğe sahip olan 2. Abdülhamit; amcasının darbe ile tahttan indirilmesi ve darbelerin deniz kenarlarındaki saraylardan yapılması sebebiyle kendisini hep daha sakin ve gözlerden uzak alanlarda yaşamaya çekmiştir. Maslak Kasrı, şehzade Abdülhamit Efendi’ye 1876 yılında tahta çıkması için teklif götürülen, görüşmelerin yapıldığı mekandır.

Maslak Kasrı Giriş Ücreti ve Bölümleri

Maslak Kasrı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlıdır ve bu tür sarayların, kasırların girişlerinde müze kartları geçerli değildir. Girişte arabanızı bırakabileceğiniz ücretsiz, ufak bir otopark var. Giriş ücreti tam 20 TL, indirimli 10 TL olarak ücretlendirilmekteydi. Güncel fiyat bilgileri için millisaraylar sitesine bakabilirsiniz.

maslak kasrı giriş ücretleri

Maslak Kasrı; Kasr-ı Hümayun Dairesi, Mabeyn-i Hümayun Dairesi, Limonluk, Çadır Köşkü, Hamam ve Müştemilattan (ağalar dairesi) oluşmaktadır.

Kasr-ı Hümayun Dairesi (Harem Dairesi)

Giriş ücretinizi ödeyip, kasra giriş yaptığınız da sizi görevli Kasr-ı Hümayun Dairesi’ne yönlendiriyor. Bir rehberin 5-10 dk. sonra sizi ordan alıp gezdireceği söyleniyor.

Kasr-ı Hümayun’a tarihi merdivenlerden çıkarak, çiçeklerin sıralandığı güzel bir bahçe yolundan geçerek vardık. Rehberi beklerken, evden çıkmak istemeyen çocuklarımız bahçede koşturmaya başlamışlar, ara ara da binanın kapısına gelerek camdan içeriyi merakla gözlemlemeye çalışıyorlardı. Biraz bekledikten sonra rehberimiz gelip, kilitli olan kapıyı açarak bizi içeri aldı. Girişte bizi tavanında ihtişamlı bir avizeyle, antika bir masa karşıladı. Hemen fotoğraf çekmek için telefonuma sarılmıştım ama malesef mümkün olmadı. Fotoğraf çekmek yasaktı 🙁

maslak kasrı nerede, nasıl gidilir

İki katlı küçük bir saraydı burası. Av köşkü için fazla ihtişamlı gelmişti ki, Abdülhamit Han’ın ailesiyle birlikte şehzadelik zamanında yaşadığı köşk haline getirildiğini öğrendik. Rehberimiz bize tane tane ve çok güzel bilgiler verdi, her odasını tek tek gezdirdi. İçeride ikinci mesleği marangozluk olan Abdülhamit Han’ın bizzat kendi elleriyle yaptığı mobilyalar orijinal halleriyle bizleri karşılıyordu. Eşyaların bir çoğu o dönemden kalma ve üzerlerinde hiç işlem yapılmamış. Çocukların beklediğimden daha fazla dikkatlerini çekmişti içerideki eşyalar ve odalar. Kasr-ı Hümayun Dairesini rehber eşliğinde gezdikten sonra diğer alanlarını kendiniz gezebiliyorsunuz.

Limonluk

Limonluk bölümü girince içinizi açan birbirinden farklı türde bitkilerin bulunduğu bir tür sera. Bitkilere meraklı olan Abdülhamit Han, bu serada alternatif tıp içinde kullanılabilen birçok bitki türü yetiştirmiştir. Farklı ülkelerden, farklı bitki türleri getirterek bu serada yetiştirmeye, çoğaltmaya çalışmıştır. Osmanlı Devleti’ne ilk limon fidanını getirtip, yetiştirilmesini bu serada sağlamıştır. Bugün, ünlü Yafa portakallarının fidanları bu serada yetiştirilerek İsrail Yafa’da çoğaltılmıştır.

limonluk bahçesi
Limonluk

Mabeyn-i Hümayun Dairesi (Selamlık)

Abdülhamit Han’ın çalışma ofisi olarak düşünebilirsiniz bu bölümü. Devlet işlerinin yürütüldüğü alan. Tek katlı bir bina. İçindeki bir takım düzenlemelerden dolayı ziyarete kapalı idi.

Çadır Köşkü

Bugün güzel bir cafe olarak hizmet veren bu yapı iki katlı, üst katta tek odadan oluşan bir yapı. Zamanında gözetleme ve seyir amaçlı kullanılmaktaymış. Şu anda çevresi ormanlık alana açılıyor ve etrafında yeşilin içinde, cafenin masaları sıralanmış.

cafe kahvaltı
Maslak Kasrı Cafesi

Hamam ve Ağalar Dairesi

Üst bahçede bulunan yapıları gezdikten sonra, alt bahçeye indiğinizde sizi peyzajı harika bir bahçe bekliyor. Bu bahçe bizim çocukların çok sevdiği bölümlerden oldu. Merdivenlerden inip, çıkıp koşturdular.

Hamamlar ve Ağalar Dairesi bu bahçe içinde yer alıyor. İçeriye girdiğinizde dönemin hamam taşları, kurnaları, çeşmeleri sizi karşılıyor.

Çocuklarımı sürükleyerek götürdüğüm bir müze gezisinin daha memnun bir şekilde sonuna gelmenin mutluluğunu yaşayan ben, bir sonraki tarihi mekanın planlarını yapmaya başlamıştım bile 🙂

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir