Ana Sayfa / İstanbul / İstanbul’da Çocuklar İle Gezilebilecek Kapalı Mekanlar
istanbulda gezilecek kapalı yerler

İstanbul’da Çocuklar İle Gezilebilecek Kapalı Mekanlar

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle soğuyan havalar, yaz aylarına göre biraz daha açık mekanlardan elimizi çekmemize neden oluyor. Gelin görünki hafta sonu geldiğinde çocuklarımız ile keyifli vakitler geçirebileceğimiz alternatifler arıyoruz. Avm.ler dışında gezebileceğimiz birçok mekan var aslında. İstanbul bu yönden çok şanslı kentlerden biri. Ben de bu yazımda çocuklarımızla gidip güzel vakitler geçirdiğimiz İstanbul’daki kapalı yerleri sizler ile paylaşmak istedim. Gelin hep birlikte İstanbul’da çocuklar ile gezilebilecek kapalı mekanlara göz atalım.

1. Legoland

Çocukların en çok sevdiği aktivite tabiki oyun. Yaşları büyüse bile kendilerine göre illaki bir oyun buluyor çocuklar. Bazen biz ebeveynler sıkılsakta mutlu olmaları için katılmaya çalışıyoruz. Şimdi önereceğim Legoland ebeveynlerinde sıkılmadan gezip çocuklarının oyunlarına iştirak edebileceği bir mekan.

Legoland gezisi

İstanbul, Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul Avm. içinde yer alan bu mekan adından da anlaşılacağı gibi legoların üzerine kurulmuş bir dünyanın kapılarını açıyor bizlere. İçersinde farklı üniteler var. Legolardan yapılmış özel yapıların sergilendiği bölümler, 4 boyutlu cinevizyon gösterileri( ki bu gösterimler ailecek en çok keyif aldığımız tekrar tekrar girdiğimiz bir bölümdü), çocukların yaş gruplarına göre ayrılmış lego atölyeleri, lego oyun alanları gibi. Legoland’a her birey için ayrı giriş ücreti ödüyorsunuz. Farklı kampanya ve seçenekler de sunuyor sizlere.(aile paketi, ortak paketler v.s gibi) Detaylı fiyat bilgisini; https://www.legolanddiscoverycentre.com/istanbul/biletler/ adresinden alabilirsiniz. Girdiğiniz ünitelere tekrar girme şansınız var. Gezi süresi herkese göre değişir ama 2 – 3 saat gibi bi zamanınızı alabilir. Daha rahat . ve keyifli bir gezi için hafta içini tercih etmenizi öneririm.

Sealife İstanbul

Adından da anlaşılabileceği gibi Sea Life bize Deniz Yaşamının kapılarını açıyor. Legoland gibi, Forum İstanbul Avm’nin içinde yer alan bu mekanda çocuklarınız ile denizlerin altındaki yaşama dalıyorsunuz. Çeşitli balık türleri ve deniz canlılarını keşfedip, keyifli anlar geçiriyorsunuz. Legoland ile Ortak Bilet kampanyalarından da yararlanabilir, gezinizi daha uygun fiyatlara getirebilirsiniz. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://www.visitsealife.com/istanbul/bİletler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

Sealife İstanbul’a, alternatif olacak bir mekan İstanbul Akvaryum. Sealife ‘a göre daha büyük ve daha çok bölümden oluyşuyor. Su altı dünyasının kapılarını açan İstanbul Akvaryum’da dalış deneyimi yaşama şansınız da var. Özellikle Yağmur Ormanları bölümü enteresan havası ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Çocuklarınızın ve sizlerin keyifli gezeceği mekanlardan. Alan büyük olduğu için gezi süreniz 3-4 saati bulabilir. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://www.istanbulakvaryum.com/tr/online-bilet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Panorama 1453

Geçmişini bilmeyen bir millet, geleceğinide şekillendirmeyi bilemez. Bu düşünce ile çocuklarımıza tarihimizi, zaferlerimizi hatalarımızla, başarılarımızla öğretip, tarihini bilen gençler yetiştirmeliyiz. Tarihimize damga vuran, dünya tarihini dahi etkileyen en büyük olaylardan İstanbul’un Fethi’nin panoramik olarak anlatıldığı, çocuklarımızın belleğinde kalıcı görsellerin bulunduğu, milli duygu ve bilinçlerinin gelişebileceği mutlaka görülmesi gereken müzelerden birisi. İstanbul, Zeytinburnu’nda yer alan müzenin giriş fiyatlarıda oldukça uygun. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://www.panoramikmuze.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

istanbulda gezilecek kapalı yerler, 1453

Kidzmondo İstanbul

Çocukların belkide gelecekteki mesleklerine karar verme aşamasını ilk yaşayacakları yer Kıdzmondo. Eğlenirken meslekler üzerinde ilk tecrübelerini yaşayacakları mekanda, kendileri üretip, kendileri paralarını kazanıp, harcıyacaklar. İstanbul Mecidiyeköydeki Trump Tower Avm’nin içinde bulunan bu alanı doya doya gezmek için uzun bir zaman ayırmanız gerekir. Planlamanızı bu durumu göz önüne alarak apmanızı öneririm. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://www.kidzmondoistanbul.com/giris-ucretleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Barış Manço Müzesi

“Adam Olacak Çocukların” ve 7’den 77’ye herkesin Barış Ağbisi Sevgili Barış Manço’nun Moda’daki müze haline getirilen evi gerçekten gezilmeye değer. Ebeveynler kadar çocuklarımızın da keyif alarak gezeceği müzede Barış Manço’nun özel eşyaları, hatıraları sergileniyor. Çok özel bölümlerinde olduğu müzeyi gezerken Sevgili Barış Manço’yu çocuklarımıza da anlatabilmenin, yaşatabilmenin güzelliğini yaşıyoruz.

çocuklarla gezilecek müzeler

Barış Manço Müzesi Gezi yazımıza göz atabilirsiniz.

İstanbul Dolphinarium

İnsanlara yakınlığı ile bilinen ve rehabilitasyon için de kullanılan Yunusların eğitmenleri eşliğinde bir saatlik muhteşem gösterilerine çocuklarınızla birlikte katılarak, hem siz hemde çocuklarınız keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yunuslar ile dalış ve yüzme şansınızında olduğu bu tesiste, rehabilitasyon hizmetide verilmekte. Detaylı bilgi ve rezervasyon için; http://www.istanbuldolphinarium.com/gosteriler-ve-fiyatlarimiz.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Adı “oyuncak müzesi” olsada 7 den 70’e herkesin çocukluğundan anılarından birşeyler yakalayacağı bir yer burası. Küçükler kadar büyüklerinde gezmekten zevk aldığı, nerdeyse yüzyıllık oyuncakların belli bir konsepte göre düzenlenerek sergilendiği müzeyi, 2005 yılında Sunay Akın kuruyor. İstanbul, Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi’nde çocuklarınızla çocukluğunuza dönerek keyifli vakit geçiriyorsunuz. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi

Rıfat Ilgaz’ın komik ve eğlenceli eseri “Hababam Sınıfı” hepimizin severek izlediği unutulmaz film serilerinden. Efsane haline gelen bu seriyi İnek Şaban’ı, Güdük Necmi’si, Damat Ferit’i, Domdom Hayri’si, Mahmut Hocası , Külyutmaz’ı ve Hafize Anası ile Hababam Sınıfı filminin çekildiği yerde ziyaret etmek istemez misiniz? O halde Üsküdar’da bulunan Adile Sultan Kasrı’nda bulunan “Hababam Sınıfı” müzesi siz ve çocuklarınızı bekliyor. Keyifli vakitler geçireceğinizi düşündüğüm müze küçük bir alandan oluşması sebebiyle az zamanınızı alacaktır. Dilerseniz çıktıktan sonra Adile Sultan Kasrı’nın cafe ve restoranlarından faydalanabilir, bahçesini gezebilirsiniz. Adile Sultan Kasrı’nın tarihi dokusu görülmeye değer. Müze girişi ücretli, Kasr girişi ücretsiz.

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi yazımıza bakabilirsiniz

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Hasköy’de Haliç kıyısında yer alan müze her yaş grubuna hitap eden ilgi çekici bölümleri ile gezilip görülmeye değer. Çocuklarınızın ve sizin keyifle adım adım gezeceği bir müze. Sanayi devriminin aşamlarından tutunda, eski otomobillerin, oyuncakların, bebek arabalarının, motorların, eşyaların, geçmişte meslek erbaplarının dükkanları v.s v.s. Müze alanında görebileceklerinizi buraya yazmakla bitmek sanırım. Çok geniş bir alan üzerine kurulan müzeyi gezmeniz uzun saatlerinizi alacaktır. Bizce İstanbulda gezilecek kapalı yerler bakımından çok güzel bir yer.Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ana-sayfa?city=istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

Deniz Müzesi

Tıpkı Panorama 1453 gibi, tarihi değerlerimizi, Milli şuurumuzu çocuklarımıza aşılayabileceğimiz güzel düzenlenmiş müzelerimizden biri. Osmanlı Devleti Dönemi’nden başlayarak, Türklerin Denizcilik tarihinde var oluşunu, ünlü deniz komutanlarımızı, deniz savaşlarımızda mücadele veren gemilerimizi, komutanlarımızın, şehitlerimizin hikayelerini anlatan müzede ayrıca Atatürk’ün Savanora yatını ve içinde kullandığı eşyalarını da görme şansınız var. Çocuklarımız ve bizi tarihe yolcu eden bu müze İstanbul Beşiktaş’ta, Kadıköy İskelesi’nin karşısında yer alıyor. Ayrıca müzeye çok yakın konumda Barbaros Hayrettin Paşa’nın da kabri bulunmakta.

Beşiktaş Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi Gezi yazımıza göz atabilirsiniz

Yeşilköy Havacılık Müzesi

İstanbul, Yeşilköy’de bulunan Havacılık Müzesi, Geçmişten günümüze Türk Havacılık tarihine damga vuran önemli kişilerin yer verildiği, kullanılan uçakların, ekipmanların sergilendiği 8 sergi salonu ile çocuklar ve biz ebeveynler için dikkat çekici müzelerimizden. Farklı etkinliklerede ev sahipliği yapan müzeyi çocuklarınızla birlikte gezmenizi öneririm. Eminimki dikkatlerini çekicek çok ilginç şeyler görücek, geleceğin pilotlarının, mühendislerinin düşünce temelleri atılacaktır. Bilet fiyatları ve detaylı bilgi için; https://istanbulmuze.hvkk.tsk.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Müzesi

İstanbul Sirkeci’de bulunan İş Bankası müzesi, tarihi postahane binasında yer almaktadır. Yıllarca İş Bankası binası olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak faaliyet göstermekte. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk bankası olan İş Bankası’nın ve bankacılık tarihinin evrelerini görebiliyoruz müzede. Eski kasalar, kumbaralar, eski hesap makineleri, eski daktilolar, ilk atm gibi ilgi çekici birçok şey var. Çocuklar için ilgi odağı olan bu değişik araç-gereçler büyükleri de zaman zaman çocukluğuna götürüyor. Binada en çok ilgi çeken diğer bölüm ise en alt kattaki mahsende yer alan banka kasaları ve aşılamaz ağır çelik kapıları. Pazartesi günleri dışında hizmet veren bu müze çocuklarınız ile güzel bir hafta sonu gezmesi olacak. Çok fazla vaktinizi almasada İstanbulda gezilecek kapalı yerler arasında güzel bir tercih. Müze girişi ücretsiz olup ziyaret saatleri hakkında bilgi için; https://muze.isbank.com.tr/Sayfalar/ana-sayfa.aspx#! sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası gezi yazımıza bakabilirsiniz

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir