Ana Sayfa / İstanbul / İş Bankası Müzesi
iş bankası müzesi eminönü

İş Bankası Müzesi

İstanbul’da çocuklarınızın ve sizin severek gezeceğiniz, özellikle çocukların dikkatini çekecek objelere ev sahipliği yapan bir müze burası, İş Bankası Müzesi.

İş Bankası Müzesi Nerede ve Tarihi?

İş Bankası Müzesi Eminönü Bankalar Sokağı’nda yer almakta. Yeni Cami’nin çaprazına düşmekte. Bina, 1892 yılında İstanbul Postahanesi olarak hizmete açıldı ancak 1909 yılında Sirkeci ‘de ki büyük Postahane binasının yapımı ile Postahane hizmetleri oraya taşındı. Daha sonrasında bina, 1917 yılında Osmanlı İtibar-i Milli Bankası’na devredildi. 1927 yılında İş Bankası’nın Osmanlı Milli Bankası ile birleşmesiyle İş Bankası bu tarihi binaya taşınmış oldu. 2004 yılına kadar banka şubesi olarak hizmet veren bina, 2005 yılında yapılan çalışmalar ile müze haline getirilerek ziyaretçilerine hizmet vermeye başladı.

İş Bankası Müzesi’nde Neler Var, Bizi Neler Bekliyor?

Cumhuriyet tarihinin ilk bankası olma özelliğine sahip İş Bankası, geçmişten günümüze bankacılık sektörünün kullandığı araç, gereç, envanter ve dökümanları gözlerimizin önüne seriyor. Biz yetişkinlerin bir kısmımızın belki bir çoğunu, bir kısmımızında belki bir kaçını ucundan yakaladığımız ama çocuklarımız için artık çok yabancı olan araç gereçler sergileniyor müzede. Çeşitli dönemlere şahitlik etmiş daktilolar, hesap makineleri, yazar kasalar, siyah – beyaz tv.ler… Herbiri çocukların şaşkınlıkla bakacağı türden.

Müzenin üst katı İş Bankasının ve bankacılık sektörünün tarihini sergilerken şu anda giriş katında 29.02.2020’a kadar, “Milli Mücadelenin 100. yılında İstiklal Sergisi” başlıklı, Milli Mücadelemize ait çarpıcı fotoğrafların, gazete haberlerinin, videoların, yazı ve bilgilerin yer aldığı muhteşem bir sergi yer almakta. Çocuklarınızla sergi sona ermeden gidip görmenizi tavsiye ederim.

Müzenin alt katında yer alan kasa dairesi ve Işıklı Yol’da gayet dikkat çekici. Kendinizi Bilim Kurgu filmlerinin içindeymiş gibi hissedeceğiniz, belkide çocuklarınızın ilk etapta biraz ürkeceği ama sonradan seveceği, rakamların, ışıkların ve mekanik seslerin size eşlik ettiği Işıklı Yol, kasa dairesinde yer almakta.

İş Bankası Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, İş Bankası Müzesi okul gezileri için de tercih edilebilecek güzel bir gezi rotası. Önceden rezervasyon yaptırarak, rehberler eşliğinde, ücretsiz olarak grup gezisi organizasyonu yapabilirsiniz.

İş Bankası Müzesi, Ramazan ve Kurban Bayramları’nın 1. günleri ve 1 Ocak dışında her gün saat: 10.00 – 18.00 saatleri arasında, ücretsiz olarak siz ziyaretçilerini kabul etmekte.

Beşiktaş Deniz Müzesi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir