Ana Sayfa / Genel / Türk İslam Eserleri Müzesi, İbrahim Paşa Sarayı
İslam eserleri müzesi gezisi

Türk İslam Eserleri Müzesi, İbrahim Paşa Sarayı

Şu Sultanahmet Bölgesi’ni yaz yaz bitiremem herhalde. Sanki İstabul’un tüm tarihi mekanları orda toplanmış. Eee gerçi toplanmış. Tarihi At Meydanı… Roma ve Bizans Dönemi’nden başlayarak tüm İmparatorluklar için merkezi bir yer olmuş bu meydan. Doğal olarak da tarihi bir çok yapı bu alanda yer almış.

Bugün ki yazımda Sultanahmet’te yer alan, Türk ve İslam eserlerini topluca kapsayan ilk Türk Müzesi olma özelliğine sahip bir müzeden bahsetmek istiyorum sizlere. Türk İslam Eserleri Müzesi.

Türk İslam Eserleri Müzesi Nerede? ve Binanın Tarihi Geçmişi

Türk İslam Eserleri Müzesi
Türk İslam Eserleri Müzesi binası

Sultanahmet’te, caminin hemen karşısında yer alan, içersinde dikili taşların yer aldığı büyük bir meydan vardır. Bu meydan “At Meydanı” olarak adlandırılır. Roma ve Bizans Dönemi’nde büyük hipodromun yer aldığı, gladyatörlerin çarpıştırıldığı meydandır burası. Bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak ziyarete açılan tarihi yapı da bu At Meydanı’nın olduğu tarafta, Sultanahmet Camisi’nin karşısında yer alıyor.

Müzenin binası, geçmişe baktığımızda İbrahim Paşa Sarayı olarak bilinen bir saray aslında. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızkardeşi olan Hatice Sultan ve eşi İbrahim Paşa’nın yaşadıkları saray. Şu meşhur diziden birçok kişi hakimdir sanırım İbrahim Paşa (Maktul İbrahim Paşa, Pargalı İbrahim Paşa) ve Hatice Sultan’a:) Kanuni Sultan Süleyman çok sevdiği dostu ve veziri olan Pargalı İbrahim Paşa’nın, kız kardeşi Hatice Sultan ile izdivaçlarında düğün hediyesi olarak verdiği bu saray Roma Dönemi’nden kalan hipodrom kemerleri üzerine inşa edilmiştir.

Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Bizleri Neler Bekliyor?

İslam Eserleri Müzesinde neler var
El yazması Kuran-ı Kerimler

İçeriye girdiğimizde bizi karşılayan bu tarihi yapının her bir odası, her bir bölümü kendisi gibi tarihten izler taşıyan eserlere ev sahipliği yapıyor. Emevi, Abbasi, Kuzey Afrika (Mağrip), Endülüs, Fatimi, Selçuklu, Eyyubi, İlhanlı, Memlük, Timur, Safevi devletleri ve Kafkas Ülkeleri, beylikler ve Osmanlı eserleri, dönemsel olarak sınıflandırılarak sergileniyor. El yazması Kuran-ı Kerimler’den tutun da, çinilere, Selçuklu halılarına kadar birçok İslam Dünyası ve Türk Dünyası eserleri yer alıyor. Ayrıca bir de Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e ait kutsal emanetlerin bulunduğu bir bölüm mevcut. Müzenin girişinde ise 2014 yılında yapılan restorasyon sırasında, üzerine inşa edildiği hipodrom kalıntılarının bir kısmının ortaya çıkarılarak sergilendiği alan yer alıyor. Keyifle gezeceğiniz bir müze olacağını düşünüyorum. Yaklaşık 1- 1.5 saatlik bir zaman diliminizi ayırmanız gerekebilir.

Kuran-ı Kerimler

Türk İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç, her gün ziyaret edebileceğiniz müze, Yaz Döneminde 09.00 – 18.00, Kış Döneminde 09.00- 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Müze giriş ücreti kişi başı: 42 tl olup Müze Kart geçerlidir. Daha detaylı bilgi için; https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=TIE01&DistId=TIE adresinin ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Elif

Elif... Bizgezdik.com kurucusu, blog ve seyahat yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir